Predsjednik Udruženja "Grin tim" Novi Grad Mario Crnković smatra da je u slučaju Trgovske gore potrebno hitno kreirati akcioni plan kojim će biti definisani precizni rokovi, ko radi i šta, u kom periodu i sa kojim resursima.
Crnković je rekao Srni da je izrada Strategije pravne zaštite interesa BiH u vezi s pitanjima odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore bio jedan od najizazovnijih procesa u ovom slučaju.
"Važno je da smo napokon dobili željeni dokument. Sada je ključno u što hitnijem roku kreirati akcioni plan kojim ćemo odrediti precizne rokove, ko radi i šta, u kom periodu i sa kojim resursima", rekao je Crnković i dodao da nije moguće naći racionalno opravdanje za to što je skoro godinu i po prošlo od imenovanja članova Pravnog tima do finalizacije dokumenta.
On smatra da dokument ima određene nedostatke koje ne treba adresirati samo na članove Pravnog tima, te napomenuo da je Strategija okvirni dokument i da "nije nešto što je uklesano u kamenu, već smjer djelovanja".
"Baš zbog toga je posebno važno definisati konkretne aktivnosti i mjerljive rezultate svake aktivnosti, a ne dopustiti da imamo uopštene planove bez detaljno definisane putanje. Riječ je o problemu čitave zemlje i najvećoj direktnoj prijetnji po živote građana", dodao je Crnković.
Predsjednik Udruženja "Grin tim" Novi Grad je rekao da posebno zabrinjava što je diplomatija BiH zakazala na ovom pitanju.
"Nejasno je kako je moguće da imamo slučaj koji traje duže od 20 godina, a nemamo nijednu zemlju na svijetu koja je stala uz BiH i rekla da dijeli naše protivljenje da se odbranimo od radioaktivnog otpada. Istini za volju, postoji raspoloženje u nekoliko evropskih zemalja koje bi nas mogle podržati, ali to će se desiti onda kada se diplomatija BiH pokrene", rekao je Crnković.
On je podsjetio da Hrvatska uskoro kreće u izradu studije uticaja na životnu sredinu, što je šansa i obaveza BiH da pravnim i svim drugim raspoloživim sredstvima stane na kraj namjeri da se radioaktivni otpad skladišti uz rijeku Unu.
"Nama koji živimo uz rijeku Unu, Trgovska gora je životno pitanje, bez obzira s koje strane Une ili entitetske linije živjeli, tako da ovakve tromosti ni po koju cijenu ne smijemo dopustiti u narednom periodu", poručio je Crnković.
Savjet ministara je na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa 26. oktobra jednoglasno usvojio Strategiju pravne zaštite interesa BiH u vezi s pitanjima odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore.
Iz Savjeta ministara saopšteno je da strategijom za Trgovsku goru institucije u BiH dobijaju dokument koji sadrži pravne argumente i mehanizme u nastojanju da se spriječi odlaganje radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva u kasarni Čerkezovac na granici sa BiH i na taj način se otklone katastrofalne posljedice po život i zdravlje za oko 250.000 građana u BiH.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na Trgovskoj gori, u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.