Bivši predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić rekao je da institucija predsjednika, koja je napadnuta otvaranjem procesa pred Sudom BiH, nije izabrana slučajno, istakavši da su svi bivši predsjednici Srpske ili presuđeni, ili pod sankcijama.
- Važno je napraviti retrospektivu. To ljudi brzo zaborave. Prvi predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić je presuđen u Hagu. Danas boravi u nehumanim uslovima u zatvoru u Еngleskoj. Nakon njega, presuđena je i Biljana Plavšić. Smijenjen je Nikola Poplašen, u zatvoru je bio Mirko Šarović. Ja sam bio predsjednik, ali i prvi sankcionisani poslanik Narodne skupštine Republike Srpske - istakao je Čavić.
On je ukazao da, nažalost, svoj mandat zbog prerane smrti nije završio Milan Jelić, te da su predsjednici Rajko Kuzmanović, Milorad Dodik i Željka Cvijanović danas pod sankcijama.
- Funkcija predsjednika Republike Srpske nije protokolarna i nemojte to tako predstavljati. Predsjednik Republike ima ustavna ovlaštenja koja su jako bitna. Nemojte zaboraviti da bez predsjednika Republike nema konstituisanja izvršne vlasti. Izvršna vlast bez predsjednika se uopšte ne može konstituisati. Kad nema predsjednika, nema Vlade - ukazao je Čavić.
On navodi da je riječ o simbolu, a ne samo instituciji predsjednika Republike Srpske, istakavši da sankcije izrečene predsjedniku imaju veliku težinu kao i da ne iznenađuje napad upravo na najvažniju funkciju u Srpskoj.
- Sada se vratimo na ovo što se dešava gospodinu Dodiku. Sve mu se dešava zato što je predsjednik Republike, ali mu se dešava i nešto što je apsurdno i neviđeno. Kažnjen je zbog poštovanja Ustava i zakona, a po osnovu odluke nelegitimnog Kristijana Šmita - istakao je Čavić.
On je naglasio da je nezamislivo da u 21. vijeku, pa i u autokratskim državama, postoji pojedinac koji bez bilo kakve kontrole nameće zakone.
- Zadnji takav suveren je bio Luj Četrnaesti. Država to sam ja. To kada bi se desilo bilo gdje u ЕU, da bilo koji evropski lider tako nešto uradi, suveren ili izabrani predsjednik, naišlo bi na takve osude - rekao je Čavić.
On je ukazao da ovlašćenja predsjednika podrazumijevaju potpisivanje svakog akta koji donese Narodna skupština i da bi svako drugo postupanje predstavljalo krivično djelo, navodeći da nije riječ o samovolji predsjednika, već o poštovanju Ustava i zakona.
- Predsjednik ne može kršiti Ustav. To je krivično djelo. Međutim, upravo zbog poštovanja Ustava gone Milorada Dodika - poručio je Čavić.
Proces nije lična stvar Dodika već je riječ o napadu na Republiku Srpsku, neprimjereni pozivi na ostavku
Bivši predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić rekao je za Srnu da suđenje nije lična stvar Milorada Dodika, već je riječ o napadu na instituciju predsjednika Srpske, istakavši da su neprimjereni pozivi na njegovu ostavku.
- Ova odluka koju je donio Kristijan Šmit znači da svako ko ne bude provodio ono što on nametne, može biti krivično gonjen - rekao je Čavić u podkastu SRNЕ.
On smatra da je u pozadini ovog slučaja pokušaj da se nametne i zakon o imovini što bi vodilo ka totalnom razvlašćivanju Republike Srpske, zbog čega se mora adekvatno reagovati i zaustaviti namjera Sarajeva.
- Bio bi zaustavljen život. Imovinski odnos je temelj svih kretanja. Ako se imovinski odnosi blokiraju, nemoguće je u perspektivi uopšte razmišljati o bilo kakvom napretku i on će biti dramatično ograničen kroz ovakve odluke - smatra Čavić.
On je poručio da niko nema pravo da donosi zakone bez bilo kakve kontrole, te da zbog toga BiH predstavlja jedinstvenu zemlju svijeta, jer takav slučaj nije zabilježen ni u najvećim autokratskim režimima i monarhijama.
- To je opšte načelo vladavine prava koja je temelj svih međunarodnih konvencija o ljudskim pravima, koja je donesena 1948. u UN. Tu imamo Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, Еvropsku konvenciju o ljudskim pravima, Američku konvenciju o ljudskim pravima, Afričku povelju o pravima čovjeka i naroda kao i osnovne principe UN o nezavisnosti pravosuđa - naveo je Čavić.
On je dodao da ključni pravni osnov zabranjuje da pojedinac donosi zakone, a poziva se na načelo vladavine prava, odnosno Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, Еvropsku konvenciju o ljudskim pravima, Venecijansku komisiju i Opšte pravne principe UN.
- Jedini koji tu vrstu posla provodi u BiH je ovaj neizabrani Šmit, ali i prije njega svi oni izabrani. Dakle, on ima i zakonodavnu, i sudsku i izvršnu vlast u ovoj zemlji. Donose odluke za koje ne polažu račune nikome, niko ga ne kontroliše i na njegove odluke nema prava žalbe - istakao je Čavić.
Slučaj protiv Dodika i Lukića trebao biti odbačen u Sudu BiH, Srpska ne može prihvatiti presudu
Bivši predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić ukazuje da sve podsjeća na Austrougarsku koja je na ovaj način djelovala na ovim prostorima, te donosila sankcije i presude bez bilo kakvog procesa.
- Danas se u Еvropi čuju brojni koji ovo osuđuju i ne mogu da se pomire s činjenicom da u BiH postoji autoritet koji je relikt ranog srednjeg vijeka, a ne savremene civilizovane istorije demokratske Еvrope - istakao je Čavić.
On kaže da Republika Srpske ne može i ne smije prihvatiti bilo kakvu presudu jer bi potvrdili da je predsjednik odgovoran za poštovanje Ustava i zakona.
- Ono što je ključno jeste da se ne može prihvatiti da krivično odgovoran bude predsjednik Republike zato što je provodio Ustav Republike Srpske. Ne zakon, nego Ustav Republike Srpske - poručio je Čavić.
On je ukazao da se iza svega krije namjera da se nakon ovog procesa otvori pitanje imovine Republike Srpske, a nakon toga ne bi bio niko zaštićen, jer je za sprovođenje takve odluke odgovoran veliki broj pojedinaca na javnim funkcijama.
- Oni ne bi dozvolili prenos nadležnosti koji bi razvlastio Republiku Srpsku - zaključio je Čavić.