Predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać pozvala je danas institucije koje se finansiraju iz budžeta BiH da djeluju unutar ustavnih i zakonskih okvira.
U raspravi o izvještaju Kancelarije za reviziju institucija BiH o finansijskoj reviziji 73 institucije BiH u 2021. godini, Bursaćeva se posebno osvrnula na izvještaj o Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.
Bursaćeva, koja je delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, istakla je da je riječ o budžetskom korisniku koji svoje izvještaje podnosi Predsjedništvu BiH, a nadležnosti crpi direktno iz Dejtonskog mirovnog sporazuma i njegovog Aneksa osam.
Ona je ukazala na činjenicu da se Komisija, koja odlučuje po peticijama za proglašenje nacionalnih spomenika, bavi poslovima restauracije, što nije u njenoj nadležnosti i nema kadrove za te poslove, te da nije pokrenula proceduru za imenovanje izvršnog sekretara u ovoj instituciji, što je suprotno zakonu.
Bursaćeva je navela da se Komisija za finansije i budžet, razmatrajući izvještaje Kancelarije za reviziju, vodila time da je u većini institucija BiH došlo do promjene rukovodilaca.
Kada je riječ o preporukama koje se odnose na Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu minnistara, Bursaćeva je rekla da bi mogli imati refleksije na dalji razvoj događaja.
Bošnjački delegati DŽemal Smajić i DŽenan Đonlagić stava su da je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika u isključivoj nadležnosti Predsjedništva BiH i da je popunjavanje mjesta izvršnog funkcionera u toj instituciji u nadležnosti same Komisije.
Tome su se usprotivili hrvatski delegati Zdenko Ćosić i Marina Pendeš, ističući da Parlamentarna skupština ima pravo da traži informacije od svake institucije koja se finansira iz budžeta BiH.
Hrvatski delegat Zlatko Miletić smatra da je tendencija da institucije BiH sa manje zaposlenih imaju više preporuka revizora i problema, te se založio za ukidanje sredstava za reprezentaciju.
On je iznio i stav da nadležno tužilaštvo treba da se pozabavi zakonitošću u pojedinim institucijama BiH.
Dom naroda uvojio je izvještaj Kancelarije za reviziju institucija BiH o finansijskoj reviziji institucija BiH za 2021. godinu.
Na prijedlog Komisije za finansije i budžet usvojeni su zaključci, među kojima da se od Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara zatraži informacija o upisu na federalne "Željeznice" zgrade u kojoj je smješteno ovo ministarstvo, kao i informaciju o materijalnim i drugim dobrima stečenim na osnovu sukcesije.
Od Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH zatražena je sveobuhvatna informacija o njenim aktivnostima na osnovu Aneksa osam Dejtonskog mirovnog sporazuma i drugim aktivnostima koje je komisija vodila, te da se bez odgađanja pokrene procedura za popunjavanje radnog mjesta izvršnog funkcionera u ovoj instituciji.
Jednim od zaključaka Savjet ministara i Agencija za državnu službu obavezani su da bez odgađanja pokrenu proceduru za popunjavanje upravljačkih struktura i rukovodećih državnih službenika kojima je istekao mandat.
Pozitivno mišljenje Kancelarije za reviziju institucija BiH za 2021. godinu dobila je 21 institucija BiH, 44 institucije pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje i osam institucija mišljenje sa rezervom sa skretanjem pažnje.