Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je danas Srni da je Ustav Srpske temelj ustavnopravnog sistema kojim je garantovano jednako ustavnopravno uređenje, primjena i vladavina prava.
Bukejlović smatra da bi, zbog brojnih promjena, koje je pretrpio prvi Ustav Republike Srpske bilo potrebno razmotriti mogućnost donošenja novog kada se za to steknu uslovi.
"S obzirom na činjenicu da je promijenjeno dvije trećine Ustava, bilo bi dobro da Narodna skupština Republike Srpske razmotri odluku o donošenju novog Ustava Republike Srpske", rekao je Bukejlović.
On je ocijenio da je usvajanje novog Ustava Srpske kompleksan proces koji bi trebalo da se zasniva na temeljnoj analizi, kao i da bi u njegovo razmatranje i donošenje trebalo da budu uključeni najstručniji ljudi u Republici Srpskoj.
Bukejlović je naglasio da se Ustavom Srpske, nakon 32 godine, štiti suverenitet i identitet, te omogućava primjena vladavine prava i slobode svim građanima Republike Srpske.
On je ponovio da je Ustavom iz 1992. godine Republika Srpska konstituisana kao trajna kategorija i izraz volje naroda.
Skupština srpskog naroda BiH donijela je Ustav 28. februara 1992. godine koji je jednoglasno usvojen na temeljima Deklaracije o osnivanju i garantovao je punu ravnopravnost i jednakost naroda i građana Republike.
Najviši pravni akt Republike Srpske, koji je uz određene amandmane i danas na snazi, donesen je prije izbijanja tragičnih sukoba, te jednostranog bošnjačkog i hrvatskog proglašenja nezavisnosti BiH nakon referenduma održanog 1. marta na kojem nisu učestvovali Srbi.