Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje

Budimir: Srpskoj je stalo do kvalitetnog obrazovanja, nema poskupljenja školarina, smještaja i hrane

  • Izvor: SRNA
  • 16.11.2024. 10:51

Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir rekao je da je Srpska jedina u regionu koja ima besplatno školovanje za sve studente, te da neće poskupiti smještaj u studentskim domovima i ishrana u menzama.

- Neće biti poskupljenja školarina, neće biti poskupljenja smještaja u studentskim domova, kao ni ishrana u njima. Еvo da umirimo sve koji imaju bojazan i da demantujemo sve one koji spinuju - rekao je Budimir u podkastu SRNЕ.


On je ukazao da je besplatno školovanje obezbjeđeno za sve studente koji redovno upisuju prvi i drugi ciklus studija, te da s tim u vezi Vlada i resorno ministarstvo sufinansiraju boravak u studentskim domovima i ishranu, poručivši da Srpska neće mijenjati tu politiku.


- Srpskoj je stalo da studiranje ovdje bude na što kvalitetnijem nivou i da podrži sve one mlade ljude koji su odabrali da studiraju u Republici Srpskoj - istakao je ministar Budimir.


Prema njegovim riječima, Republika Srpska je jedinstven primjer u regionu kada je riječ o podršci studentskoj populaciji, te je odbacio sve netačne navode o kašnjenju u isplati stipendija, navodeći da se za tu namjenu izdvajaju 2,2 miliona KM.


- Za prošlu akademsku godinu konkurs se raspisuje u oktobru. Rang lista je bila u februaru, tako da su od marta krenule isplate stipendija. Prima se 10 stipendija po 200 KM. Do sada je isplaćeno sedam, do kraja mjeseca i osma, a do kraja godine biće završen ciklus od deset stipendija - pojasnio je Budimir.


On je naveo da se isplaćuju i dodatne stipendije za deficitarna zanimanja, studente sa invaliditetom i one iz socijalno ugroženih kategorija.


DЕSЕTINЕ MILIONA KM ZA INFRASTRUKTURNЕ PROJЕKTЕ NA UNIVЕRZITЕTIMA


Ministar Budimir naveo je da su završeni i da će se graditi infrastrukturni projektni vrijedni nekoliko desetina miliona KM na oba javna Univerziteta u Republici Srpskoj.


- Završen je Studentski kulturni centar, i to je vjerovatno jedna od najsavremenijih studentskih pozornica u regionu. U taj projekat uloženo je oko dva miliona KM. Završena je i zgrada Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta, sa dodatnim sredstvima od oko 11 miliona, a planirano je i potupno uređenje Kampusa - rekao je Budimir u podkastu SRNЕ.


Zbog toga su, kaže on, preduzete sve mjere obezbjeđenja Kampusa u Banjaluci, ne samo iz praktičnih, već i bezbjednosnih razloga s obzirom da je BiH zemlja sa najvećim brojem terorističkih akata u regionu.


- Mi moramo imati apsolutnu kontrolu i uraditi sve što je moguće da povećamo bezbjednost naših studenata i to radimo. Sve dok sam ministar, posebno ću o tome voditi računa - kategoričan je Budimir.


On je podsjetio da će u okviru Kampusa biti izgrađen naučno-tehnološki park, a riječ je o projektu vrijednom 38 miliona KM.

Kada je riječ o Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, Foča će dobiti još jednu zgradu studentskog centra vrijednu 23 miliona KM.

- Ta sredstva su obezbijeđena iz Saudijskog fonda i trenutno su "zaglavljena" zbog blokade bošnjačke strane u Savjetu ministara. Očekujem da sredstva budu odblokirana do kraja ove godine i da krenemo da završavamo te projekte", rekao je Budimir.

On je naglasio da je u završnoj fazi zgrada Fakulteta fizičke kulture i sporta na Palama, a da je prethodno završena izgradnja zgrade Rektorata čija je vrijednost više od 11 miliona KM.

- Zajedno sa studentskim centrom u Istočnom Novom Sarajevu, ta dva projekta koštala su 20 miliona KM. Pravimo i posebnu salu za Muzičku akademiju, te posebnu scenu koja će jedinstvena - rekao je resorni ministar.

POZICIJA I NAUČNI RAD NA UNIVЕRZITЕTIMA U SRPSKOJ

Govoreći o rangiranju i položaju Univerziteta iz Republike Srpske ministar Budimir je rekao da je zadovoljan sa rastom i njihovim položajem na svjetskim rang-listama.

- Univerzitet u Banjaluci drugi je univerzitet u BiH, i sigurno vodeća visokoškolska institucija u BiH. Oba javna univerziteta, i u Istočnom Sarajevu i u Banjaluci, imaju nastavni kadar koji obavlja naučni rad, što je izuzetno bitno. Često se misli da je univerzitet prije svega nastavna institucija, ali on je i naučna i nastavna institucija - istakao je Budimir.

Kaže da su uspjesi Univerziteta vidljivi kroz objave naučnih radova u svjetskim časopisima, te dodaje da su naučnici iz Srpske na fakultetima nagrađeni zahvalnicama, ali i finansijski.

- S druge strane, društveno-humanističke nauke moraju da ostanu zaštićene kroz određene nacionalne projekte, zbog čega se krenulo sa dva paralelna procesa. Jedan je bio da se tehničke i prirodne nauke maksimalno internacionalizuju, dok se društvene i humanističke nauke ojačavaju bez devalvacije u kvalitetu, tako što se domaći časopisi maksimalno pomažu - pojasnio je Budimir.

S tim u vezi, navodi da je važno da domaći časopisi dobiju na kvalitetu.

- Potrebno je da se povezuju posebno sa partnerskim institucijama i časopisima u Srbiji i da na taj način uradimo zaštitu nacionalno-identitetskih disciplina u društvenim naukama kao što je jezik, istorija, čak i sociologija - rekao je Budimir u podkastu SRNЕ.

On je naveo da su veliki iskorak napravili pojedinci iz prirodnih nauka, kao i medicine, gdje se bilježe ozbiljni uspjesi.

- U medicini ne možete tek tako da vršite politizaciju nekih istraživanja. Tako je u mašinstvu ili elektrotehnici, dok recimo u mojoj oblasti - politikologiji, ideologija je dio uredničke politike - pojasnio je Budimir.

On je ukazao i na značaj objava naučnih radova i istraživanja u visokorangiranim međunarodnim časopisima, te kao dobar primjer navodi Saobraćajni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Еlektrotehnički fakultet i katedru Hemije na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.

- Republika Srpska će u narednom periodu pokušati da izdvaja značajnija sredstva za nauku kako bismo mogli da profilišemo i usmjeravamo određena istraživanja koja trebaju našoj akademskoj zajednici, ali i Republici Srpskoj u cjelini - zaključio je Budimir.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: