Advokat

Bubić poručio Blagojeviću: Milane, đavo je u detaljima

  • Izvor: SRNA
  • 21.05.2024. 15:02

Advokat Goran Bubić, branilac predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, istakao je da je ostala dilema odakle se profesor Milan Blagojević samoupetljao u "odbranu" predsjednika Dodika u krivičnom postupku pred Sudom BiH, inicirajući polemiku u vezi s prijedlozima dokaza odbrane, dodavši da mu niko iz tima odbrane nije dao povod.

Advokat Bubić je odgovorio profesoru Blagojeviću na njegove tvrdnje iznesene u kolumni za Oslobođenje pod naslovom "Advokat Bubić prodaje maglu".

Odgovor prenosimo u cijelosti:

Razumijem ljude koji hoće biti svakom loncu poklopac. U ovom slučaju nije upitna profesorova sloboda javnog izražavanja već etička dilema s obzirom na raniju zvaničnu ulogu pravnog savjetnika i profesionalni kodeks u vezi s tim, koji profesoru nije nepoznat.

Bilo kako bilo, profesor u navedenoj kolumni nastavlja zavoditi javnost. Zapjenio od narcizma ne može prepoznati metaforu u mojim navodima "da ne mora da tumara po Ist Riveru" da bi došao do relevantnog teksta Mirovnog ugovora (Aneksa 10), koji je potpisalo i koji bi u originalu trebalo da ima čak pet ugovornih strana.

Sugestiju da se vrati etici i pravu ("da se vrati kući") profesor proglašava prijetnjom - da se kani pisanja o ovoj temi. O pokušaju da se progura kao dokaz samo Aneks 10, i to nevjerodostojan, umjesto cjelovitog mirovnog ugovora, profesor ćuti.

U kolumni profesor opetuje o internetu i web stranici UN. Posebno zaslijepljen autoritetom Madlen Olbrajt, tadašnje ambasadorke SAD u UN, i njenim pismom od 30. novembra 1995.godine, ne vidi šumu od drveta.

Znamo da je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH od ugovornih strana potpisan tek u Parizu 14. decembra 1995. godine. Valjda ovu nespornu činjenicu profesor ne dovodi u pitanje.

Bolan Milane, kako ćeš svojim studentima objasniti pozivanje na još nepotpisan ugovor, s aneksima, od strane ovlaštenih potpisnika, kao i pismo od 30. novembra 1995.godine?

Ugovor s aneksima će se tek potpisati dvije nedelje kasnije, 14. decembra 1995. godine u Parizu. I to još besprizorno poturaš u krivičnom postupku uz znanje da odredba člana 274 Zakona o krivičnom postupku BiH zahtijeva originalan dokument ili ovjerenu kopiju.

Milane, đavo je u detaljima, ne možemo u krivičnom postupku vjerovati "na riječ" kako predlažeš. Mirovni ugovor je nastao tek činom potpisivanja od strane ugovarača, pa vjerodostojan ne može biti nijedan raniji dokument prije 14. decembra 1995. godine.

Tim prije što UN nisu ugovorna strana, nisu depozitar sporazuma, niti su učestvovale u pregovorima. Ali Savjet bezbjednosti UN jeste nadležan za potvrđivanje imenovanja visokog predstavnika u BiH, na prijedlog ugovornih strana, kako jasno reguliše Aneks 10.

Zbog toga je Savjet bezbjednosti UN prvu rezoluciju broj 1031, o potvrđivanju Karla Bilta za visokog predstavnika u BiH, donio 15. decembra 1995. godine, dan nakon potpisivanja sporazuma u Parizu, a ne neki raniji dan, kako podvaljuješ.

Znaš li ti Milane da je bila rasprava u Parlamentarnoj skupštini BiH s temom potrebe objave Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, s aneksima, u službenom glasilu BiH. Ali da ondašnji zamjenik visokog predstavnika u BiH nije dopustio objavu, s nemuštim izgovorom kako će ga "oni" tumačiti ako se objavi zvanični tekst? Dakako, izostavio je riječi "po svojoj volji" i "po duhu".

Zašto "zaboravljaš" da je prema odredbi člana XI osnovnog teksta Mirovnog sporazuma, zvaničan tekst i na srpsko-hrvatsko-bošnjačkom jeziku, koje su preuzele ugovorne strane, pa čemu onda engleska elektronska verzija i prevodi ako postoji originalan potpisan ugovor na sva tri službena jezika suda?

Jasno je da se takvim postupanjem od Tužilaštva BiH pokušava nešto proturiti i poturiti, ali i pored toga snishodljivo nudiš svoj pravnički kredibilitet.

Nemoj Milane, makar ne javno, pledirati za elektronski dokument na engleskom jeziku sa interneta, makar to bile i službene stranice UN, jer je u pitanju dokument prije 14. decembra 1995.godine. U krivičnom postupku elektronska verzija dokumenta se može izvesti kao dokaz samo uz saglasnost obje stranke, ako je nesporno u pitanju vjerodostojan dokument, bez obzira na čijoj se službenoj stranici nalazi.

Uostalom, na elektronskom dokumentu sa web stranice https:/www.peacemaker.un.org. na mjestu za potpise pet ugovornih strana i šest svjedoka stoje samo inicijali/parafi. Ugovor s aneksima tek je trebao biti potpisan od ovlaštenih zastupnika ugovornih strana i država svjedoka. Inicijali štampanim slovima negdje samo upućuju ko i gdje treba staviti potpis.

Izvorni sporazum s aneksima je potpisan punim imenom i/ili prezimenom i potpuno se razlikuje od inicijala i parafa na dokumentima sa navedene službene stranice UN.

Nejasna je tvoja potreba da po svaku cijenu, po mom znanju nepozvan, asistiraš Tužilaštvu BiH i prijedloge odbrane dočekuješ na nož.

O Tvojim ostalim opširnim navodima u kolumni - lanjskom snijegu, sunčanom danu, Banović Strahinji, srpskom Wunder-profesoru, pa i mom od Tebe osporenom znanju i dostojanstvu - možemo i lično. Iskreno, javnost ne interesuje ništa izvan ovog montiranog procesa, no ti opširno pišeš o svemu i svačemu.

Pratite nas i putem Vibera