Pokušali provocirati građane Srpske

''Bošnjaci dva puta izdali zastavu sa ljiljanima"

  • Izvor: Glas Srpske
  • 27.11.2024. 10:07

Zukan Helez kome je data fotelja Ministarstva odbrane, radi sve da bi raspirivao tenzije i sijao mržnju među narodima, a tvrdnjom da je nekadašnja ratna zastava zapravo sadašnja zastava BiH, istovremeno uz to prijeteći i ЕUFOR-om, prešao je sve granice.

Poručili su to juče predstavnici Republike Srpske nakon što je Helez koji je funkcioner SDP BiH na društvenim mrežama komentarisao događaj koji se desio dan ranije, kada je grupa građana iz FBiH u Banjaluci raširila ratnu zastavu BiH u znak obilježavanja 25. novembra kao tzv. Dana državnosti BiH.

Banjalučka policija je kako je saopšteno uručila prekršajni nalog za Dž.D. iz Jajca, a na to je ekspresno reagovao Helez.

"Šokantne scene iz Banjaluke. Policija manjeg bh. entiteta maltretira žene koje su na izletu iz BiH povodom Dana državnosti naše zemlje. Razlog je taj jer su se slikale sa zastavom BiH u centru Banjaluke. Zatražiću hitnu reakciju ЕUFOR-a", naveo je između ostalog Zukan Helez na mrežama.

Na njegove riječi reagovao je i pravnik Ognjen Tadić.

"Prvo, ukoliko Helez misli na tzv. zastavu sa ljiljanima, onda javnost mora znati da u članu Ustava BiH stoji: 'BiH će imati one simbole koje svojom odlukom odredi Parlamentarna skupština i potvrdi Predsjedništvo'. Dakle, tzv. zastava sa ljiljanima nikada od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma nije bila simbol BiH i nema nikakav zvanični zakonit status zbog kojeg bi neko trebao da je poštuje. Nema ga čak ni u FBiH ili među Bošnjacima. Alija Izetbegović je tako odlučio jer se stavljajući potpis na taj sporazum odrekao te zastave, kao što su se preci današnjih muslimana BiH odrekli pod naletom Turaka. Time su dva puta izdali i nisu je dostojni", rekao je Tadić za Glas.

Dodao je da srpski narod, Banjaluka i Republika Srpska nemaju nikakav problem sa simbolom grba Kotromanića i da ga nisu nikada izdali kao ni naši srednjovijekovni preci.

"Ko to ne vjeruje neka pogleda otvaranje spomenika Stefanu Tvrtku Kotromaniću napravljenog u Banjaluci prije nešto više od mjesec dana. Iza gradonačelnika kao dio scenografije istaknut je grb Kotromanića, a pored njega stoji glumac obučen u oklop viteza i ukrašen zastavom Kotromanića. Dakle, jedino što nama smeta je otimanje simbola iz srpske istorije i namjerno, bezobrazno provociranje ratnim zastavama koje su nastale falsifikovanjem tih simbola, sve tu uz neviteško guranje sopstvenih žena u sukob. To je baš jadno, ali i očekivano jer se ne dešava prvi put", rekao je Tadić.

Poslanik SNSD u PD PS BiH Milorad Kojić kaže da je očigledno da se Helez i njemu slični zalažu da 25. novembar bude praznik, ali uz poštovanje ratnih simbola zbog kojih su Srbi podnijeli veliku žrtvu.

"To je omalovažavanje žrtava, a Helez je poznat po širenju dezinformacija, da je veliki srbomrzac i da ne predstavlja sve narode sa pozicije koju obavlja. On vrlo dobro zna koji su simboli, ali sve što radi, radi vrlo svjesno da bi na neki način pridobio političke poene", rekao je Kojić.

Iz Srpske je poručeno da se u Banjaluci nije dogodio nikakav incident, jer je i MUP Srpske reagovao profesionalno te je naglašeno da nema potrebe da bilo ko priziva ЕUFOR jer policijske snage u Srpskoj garantuju mir, bezbjednost i slobodu.

Vestendorp nametnuo

Zastava BiH je tamnoplave boje, a desno od centra nalazi se pravougli trougao žute boje, koji aludira na oblik države. Paralelno lijevoj strani trougla, od gornjeg ruba zastave do donjeg ruba, proteže se devet bijelih petokrakih zvijezda. Visoki predstavnik Karlos Vestendorp je početkom 1998. odbacio sve autohtone prijedloge za izgled zastave i izašao sa nekoliko neutralnih prijedloga, oko kojih poslanici Parlamenta BiH ponovo nisu uspjeli da sakupe većinu te je u februaru donio Odluku o nametanju Zakona o zastavi BiH, kojim je proglasio sadašnju zastavu.

Pratite nas i putem Vibera

  • 18:55 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.

  • 19:00 ATV Vijesti

    Centalna informativna emisija ATV-a u kojoj donosimo pregled najvažnijih informacija i događaja iz zemlje, regiona i svijeta tačno u 19 časova.

  • 20:00 Serija: Ko te šiša (12+)

    Serija: Ko te šiša (12+)

  • 20:30 Serija: Ko te šiša (12+)

    Serija: Ko te šiša (12+)

  • 21:00 Еmisija: Ćirilica

    Specijalno izdanje emisije Ćirilica. Sagovornik urednika i voditelja Milomira Marića je predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.

  • 23:00 Film: Uvid (16+)

    ' Film: Uvid (16+)