Svakodnevno treba podsjećati na ubijene u ustaškom logoru Jasenovac i na njihove muke kojima su bili izloženi prije smrti da se takvo zlo više nikada ne ponovi, istaknuto je na komemorativnom skupu u Banjaluci povodom 80 godina od proboja jasenovačkih logoraša.
Preživjeli logoraš Jasenovca Mile Vukmirović (91) rekao je novinarima da je u logoru Jasenovac ubijeno više od 20 članova njegove uže porodice, ističući da je nekada od osam kuća Vukmirovićeva sada ostala samo jedna.
Vukmirović kroz plač svjedoči o teškim traumama koje je preživio u Jasenovcu i koje nikada ne može zaboraviti dok je živ.
Član banjalučkog Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata i njihovih potomaka Dragoslav Ilić rekao je da je jasenovački logor simbol ukupnog stradanja srpskog naroda u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) i da zločini koji su počinjeni čine kolektivnu traumu narodu.
Ilić, koji je i istoričar u Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica, naveo je da su procjene ukupnih stradanja u NDH od 600.000 do 800.000 ljudi, ističući da do sada postoji 455.000 popisanih žrtava, oko 20.000 poimenično pobrojano stradale djece, dok radni materijal sadrži više od 70.000 stradalih ljudi.
Predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović rekao je da se stradanje srpskog naroda u kontinuitetu dešava od Dobojskog logora u Prvom svjetskom ratu, logoru Jasenovac u Drugom svjetskom ratu, te u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
"Više od vijeka na djelu je bio kontinuirani zločin nad srpskim narodom, nažalost od istih ljudi, komšija, pod rukovodstvom onih koji diktiraju i današnje stradanje srpskog naroda u Republici Srpskoj i Srbiji", istakao je Nosović.
Danica Levajac rekla je da je njena majka sa kompletnom porodicom bila zatočena u Jasenovcu i preživjela ovaj logor, a da je njen muž, bivši profesor banjalučke Gimnazije, napisao priču koja luta svijetom o ubijenoj djeci u banjalučkom naselju Šargovac u Drugom svjetskom ratu, koja je 70 godina bila "pod tepihom".
Ona je istakla da kulturu sjećanja na ubijene u ustaškom logoru u Jasenovcu treba svakodnevno njegovati da se takvo zlo nikada ne zaboravi i ne ponovi.
Vijence kod spomenika "Topola užasa" na platou ispred Narodne skupštine Republike Srpske položili su članovi Gradskog udruženja logoraša Drugog svjetskog rata i njihovih potomaka, predstavnici Jevrejske opštine Banjaluka, grada Banjaluka, Saveza logoraša Republike Srpske.
Komemorativni skup, kome su prisustvovali i učenici Srednje elektrotehničke škole "Nikola Tesla" i Gimnazije u Banjaluci, održan je u organizaciji banjalučkog Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata i njihovih potomaka.
U Donjoj Gradini će 27. aprila biti odata počast svim nevino stradalim žrtvama u Drugom svjetskom ratu u NDH, rečeno je na sjednici Koordinacionog odbora za obilježavanje 80 godina proboja posljednjih logoraša iz Jasenovca.
Logoraši u zloglasnom ustaškom logoru Jasenovac, njih 1.073 krenuli su u proboj 22. aprila 1945. godine. Posljednje dane sistema koncentracionog logora u Jasenovcu preživjelo je 169 logoraša.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom ustaškom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata ubijeno je 700.000 žrtava, među kojima je 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.
Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina je bila najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac.